Sabahattin Çakmakoğlu Kimdir?

Sabahattin Çakmakoğlu Kimdir?

Sabahattin Çakmakoğlu, bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi, vali.

25 Kasım 1930 tarihinde Kayseri İncesu’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Kayseri’de okudu. 1949 yılında Kayseri Lisesi’ni bitirdi. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1953 yılında mülki idare amirliğine başladı. Kozaklı, Gülşehir, Ürgüp, Çıldır, Bayburt ve Konya Ereğlisi’nde kaymakamlık, Ankara’da ise Vali Yardımcısı olarak çalıştı. Gümüşhane, Isparta, Edirne, Gaziantep ve Mersin valiliği görevlerinde bulundu. 14 Ocak 1988 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğüne, 11 Nisan 1990 tarihinde Başbakanlık Müsteşarlığına, 17 Temmuz 1991 tarihinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına, Şubat 1992 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atandı.

Siyasi Hayatı

Ahmet Mesut Yılmaz’ın kurmuş olduğu 48. Hükümet’te Mustafa Kalemli’nin yerine 29 Ağustos 1991 tarihinde İçişleri Bakanı (Anayasanın 114. Maddesi hükmü gereğince) olarak atandı. İçişleri Bakanlığı görevini 21 Kasım 1991 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini yeni Bakan İsmet Sezgin’e devretti. 

Temmuz 1993 tarihinden itibaren Anavatan Partisi‘nde siyaset yaptı. 1996 yılında Milliyetçi Hareket Partisi‘ne katıldı. 23 Kasım 1997 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyeliğine seçildi. Hemen sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı

18 Nisan 1999 (21.Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili seçildi. Mustafa Bülent Ecevit’in 28 Mayıs 1999 tarihinde kurmuş olduğu 57. Hükümet‘te Milli Savunma Bakanı oldu. Bakanlık görevini Hikmet Sami Türk’ten devraldı. 19 Kasım 2002 tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini yeni Bakan Mehmet Vecdi Gönül’e devretti. 

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ikinci defa Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.

Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 10.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=21&p_sicil=80052 Erişim: 10.11.2019
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi Erişim: 10.11.2019
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar Erişim: 10.11.2019
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/sabahattin-cakmakoglu Erişim: 10.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: