Sabri Özcan San Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sabri Özcan San Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sabri Özcan San, milletvekili, eğitimci.

1910 yılında Gümüşhane’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Şubesi’nden mezun olmuştur. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi (TODAİE) Enstitüsü’nde uzmanlık yapmıştır.

Çalışma Hayatı

Torul Merkez, Gümüşhane Merkez Gazipaşa, Beşkilise Köyü Etem Aykut Okulu Öğretmeni, Gümüşhane Ortaokulu Türkçe Öğretmeni ve Müdürü olarak çalışmıştır. Gümüşeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, Karabük Demir Çelik İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi, Denizcilik Bankası Murakıbı, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu Radyo Elektrik Enstitüsü Öğretmeni, Bolu Suni Tahta Fabrikası, Karabük Demir Çelik İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi, Denizcilik Bankası Denetçisi olarak görevler yapmıştır.

Gümüşhane Halkevi Kültür Edebiyat ve Folklor Kolu Başkanı, Kızılay Derneği Gümüşhane Şubesi Başkanı, Gümüşhane Türk Hava Kurumu, Verem Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Gümüşhane Öğretmenler Derneği Kurucusu ve Başkanı, Türk Ocakları ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, Gümüşhane Yüksek Öğrenim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kurucusu ve Başkanı, Türk Dil Kurumu, Türk Parlamenterler Birliği, Demokratlar Kulübü, Kemalist Atılım Birliği, Türkiye Kültür ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Folklor Araştırmaları Kurumu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

2 Mayıs 1954 (10. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti’den (DP), 10 Ekim 1965 (13. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Adalet Partisi’nden (AP) Gümüşhane Milletvekili seçilmiştir.

Kitapları

  • Âşık Hicrani
  • Gümüşhane: Kültür Araştırmaları ve Yöre Ağızları
  • Gümüşhaneli Eski Şairler ve Türküler
  • Rusların Gümüşhane İlini İşgali
  • Siyaset Dünyamızdan
  • Trabzon Salnameleri’nde Gümüşhane Sancağı

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıydı.

Ölümü

5 Şubat 1997 tarihinde vefat etmiştir.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 30. 12. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/MilletvekiliArama Erişim: 30. 12. 2021
https://www.nadirkitap.com/kitapara.php?ara=kitaplari&tip=kitap&yazar=SABR%DD+%D6ZCAN+SAN Erişim: 30. 12. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: