Şenol Sunat Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Şenol Sunat Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Şenol Sunat (Şenol Bal), milletvekili, eğitimci, öğretim üyesi.

1956 yılında Bursa’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Adıyaman, ortaokul ve liseyi İzmir’de tamamlamıştır. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Botanik – Kimya Bölümü ile İzmir Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğrenim görmüştür. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirmiştir.

Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde “Sitogenetik” alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Çalışma hayatına 2 yıl süren öğretmenlikle başlamıştır. Özel sektörde 7 yıl yöneticilik yapmıştır. 1989 – 2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji ve Fen Bilgisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görevde bulunmuştur.

Hücre genetiği ve fen bilimleri eğitiminde yeni yaklaşımlar konularında çok sayıda yayını bulunmaktadır. Sosyal, kültürel, milli ve fikri konularda yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda sempozyum, panel ve konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Türk Ocakları Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği Kurucusu Üyesi ve Genel Başkanı, Türk Dünyası Kadın Birliği ve Balkan Türk Kadın Birliği Yürütme Kurulu Başkanı olarak görevler yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir, 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise İYİ Parti Ankara Milletvekili seçilmiştir. 23. Dönem’de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadın – Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nde görev almıştır.

25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi olmuştur. İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı olarak görevde bulunmuştur. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Seçim İşleri Başkanı olarak görevler yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Şenol Sunat, iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 10. 01. 2023
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=AySVONp6tRg= Erişim: 10. 01. 2023
https://iyiparti.org.tr/iyi-parti Erişim: 10. 01. 2023
https://twitter.com/senolsunat Erişim: 10. 01. 2023
https://www.instagram.com/senolsunat/ Erişim: 10. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir