Sevda Erdan Kılıç Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sevda Erdan Kılıç Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sevda Erdan Kılıç, milletvekili, avukat.

1980 yılında Eskişehir’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Eskişehir’de tamamlamıştır. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

2003 yılında serbest avukat olarak meslek hayatına başlamıştır. Birçok sivil toplum örgütüne üye olup çalışmalarına katılmıştır.

Siyasi Hayatı

Üniversite öğrencisiyken 1999 seçimleriyle birlikte aktif olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) aktif siyaset yapmıştır. İlçe Gençlik Kolu Yöneticiliği, İl Gençlik Kolu Başkanlığı (İzmir’in ilk kadın gençlik kolu başkanı), İl Disiplin Kurulu Üyeliği (İzmir’de en genç üye), Seçim ve Hukuktan Sorumlu ve Gençlik Kollarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, İzmir İl Sekreterliği (İzmir’in ilk kadın sekreteri) görevlerinde bulunmuştur.

2004 yılından bu yana CHP il ve ilçe hukuk komisyonlarında yer almış ve İl Hukuk Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 35. ve 36. Olağan Kurultayda Parti Meclisi Üyesi seçilmiştir. Partide kurulan Milletvekilleri Davaları İzleme Komisyonu’nda görev almıştır. Birçok kez seçim koordinasyon kurulu ve seçim komitesinde yer almıştır. İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu’nda partisini temsil etmiştir.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili seçilmiştir. TBMM Türkiye Büyük Millet Meclisi Kâtip Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve Deniz adında bir erkek çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=7IOHbVosZ04= Erişim: 11. 01. 2023
https://twitter.com/sevdaerdan Erişim: 11. 01. 2023
https://chp.org.tr/ozgecmis/sevda-erdan-kilic Erişim: 11. 01. 2023
https://www.instagram.com/sevdaerdankilic/ Erişim: 11. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: