Sibel Özdemir Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sibel Özdemir Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Sibel Özdemir, milletvekili, akademisyen.

10 Haziran 1979 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme (Finans) alanında yüksek lisans, Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Ekonomi alanında ise doktora yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa üniversitesinde gerek öğrenci, gerekse misafir öğretim üyesi olarak bulunma imkânı edinmiştir. İstanbul’da farklı üniversitelerde öğretim görevlisi, akademisyen olarak görev yapmıştır. Özellikle Avrupa Birliği Hukuku, Avrupa Birliği Ekonomi ve Ticaret Politikaları alanında dersler vermiş ve akademik çalışmalarda bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyeliği ve Yurtdışında Yaşayan ve Vatandaşlıktan İzinle Çıkmış Kadınların ve Ailelerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Alt Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Bekârdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=z/vSO3jFo0o= Erişim: 06. 01. 2023
https://chp.org.tr/ozgecmis/sibel-ozdemir Erişim: 06. 01. 2023
https://twitter.com/dr_sozdemir Erişim: 06. 01. 2023
https://tr-tr.facebook.com/DrSibelOzdemir/ Erişim: 06. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir