Suat Kılıç Kimdir?

Suat Kılıç Kimdir?

Suat Kılıç, bakan, milletvekili, siyasetçi, avukat, gazeteci.

23 Temmuz 1972 tarihinde Samsun’da doğdu.

Eğitim Hayatı

1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D’de program yapımcılığı, sunuculuk, haber müdürlüğü ve haber editörlüğü görevlerinde bulundu. Suat Kılıç, sarı basın kartı sahibidir.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Bu dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği ve AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Suat Kılıç, AK Parti’nin aylık resmi yayın organı olan Türkiye Bülteni’nin 6 yıl Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Bu dönemde AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyeliği, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Üyeliği, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 yılında AK Parti Grup Başkanvekilliğine getirildi. İki yıl süreyle bu görevi icra etti.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) Gençlik ve Spor Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Melike Nur Hanım ile evlendi. Suat Melik, Hüseyin Kaan ve Muhammed Emin adında üç çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=6153
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/61-hukumet/suat-kilic/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: