Süleyman Elban Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Yaşı, Kitapları

Süleyman Elban Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Yaşı, Kitapları

Süleyman Elban, devlet adamı, mülki idare amiri, öğretim görevlisi, yazar.

6 Haziran 1969 tarihinde Kırşehir’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlköğrenimini Almanya ve Kırşehir, ortaöğrenimini ise Kırşehir’de tamamlamıştır. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1995 – 1996 yılları arasında sekiz ay süre ile dil ve kamu yönetimi eğitimi için İngiltere’de bulunmuştur.

2003 yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Mahalli İdareler” alanında, 2008 yılında Portsmouth Üniversitesi’nde (İngiltere) “Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği” alanında iki ayrı yüksek lisans yapmıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı Uzman Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1994 yılında Eskişehir Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başlamıştır. Havsa (Edirne) Kaymakam Vekilliği, Yakakent (Samsun) ve Karakoçan (Elazığ) Kaymakamlığı görevlerinin ardından 2003 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü’ne atanmıştır.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştır. Görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer almıştır. Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görevde bulunmuştur. Bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

30 Mayıs 2016 tarihinde Bilecik, 13 Haziran 2017 tarihinde Ağrı, 9 Haziran 2020 tarihinde ise Adana Valisi olarak atanmıştır.

Kitapları

  • Belediye Gelirleri Kanunu (2012)
  • Belediye Kanunu Uygulamaları (2013)
  • Soru ve Cevaplarla Belediye Mevzuatı Altın Rehberi (2014)
  • Soru ve Cevap Mahalli İdarelerin Gelir ve Harcamaları (2015)

Eşi ve Çocukları

Süleyman Elban, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

http://www.adana.gov.tr/vali Erişim: 16. 04. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir