Talip Küçükcan Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

Talip Küçükcan Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

Talip Küçükcan, milletvekili, öğretim üyesi.

1963 yılında Osmaniye Kadirli’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

1986 yılında Uludağ Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1990 yılında Londra Üniversitesi’nde yüksek lisans, 1997 yılında ise Warwick Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

T.D.V İslam Araştırmaları Merkezi’nde çalışmıştır. Marmara Üniversitesi’ne Din Sosyolojisi Öğretim Üyesi olarak atanmış, aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde profesör olmuştur.  

YÖK Başkan Danışmanlığı, Marmara Üniversitesi Senatosu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Direktörlüğü, SETA Vakfı Dış Politika Direktörlüğü, Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. TRT’de yayınlanan “Enine Boyuna” ve “Açı” programlarında moderatörlük ve yorumculuk yapmıştır. .

Orta Doğu siyaseti ve dış politika, yükseköğretim ve kültür politikaları, Avrupa Birliği’nden göç, din-devlet ilişkisi, laiklik, İslamofobi ve Türkler üzerine çalışmaktadır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Adana Milletvekili seçilmiştir. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı olarak görevlerde bulunmuştur.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=26&sicil=SiHWcURXVpU= Erişim: 06. 10. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/26-donem/adana/talip-kucukcan/ Erişim: 06. 10. 2022
https://avesis.marmara.edu.tr/talip.kucukcan Erişim: 06. 10. 2022
https://twitter.com/tkucukcan Erişim: 06. 10. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir