Tuncay Akkoyun Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Yaşı, Hayatı

Tuncay Akkoyun Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Yaşı, Hayatı

Tuncay Akkoyun, devlet adamı, mülki idare amiri.

1976 yılında Elazığ’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamlamıştır. 1999 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 2001 yılında Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen yabancı dil eğitiminin ardından İngiltere’de altı ay süren yabancı dil eğitimi programını tamamlamıştır.

Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda Ceza Hukuku alanında “Suç ve Kabahatlerde Kanunilik İlkesi” başlıklı tezi ile yüksek lisans yapmıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

İçişleri Bakanlığı’nca düzenlenen Kaymakamlık Sınavını kazanarak 29 Mayıs 2000 tarihinde Elazığ Kaymakam Adayı olarak göreve başlamıştır. Besni (Adıyaman), Karaisalı (Adana) ve Kale (Malatya) Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunmuştur. 2003 yılında Harmancık (Bursa) Kaymakamlığı görevine atanmıştır. Arguvan (Malatya), Ermenek (Karaman), Tercan (Erzincan) ve Ula (Muğla) Kaymakamlığı, Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı, Türkoğlu (Kahramanmaraş) ve Elbistan (Kahramanmaraş) Kaymakamlığı görevlerini yürütmüştür.

Türkoğlu Kaymakamlığı görevini devam ettirdiği süre içerisinde Kilis’te Suriye vatandaşı misafirlerin konaklaması için hazırlanan konaklama merkezinin kurulması amacıyla İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilmiş ve bir ay süre ile burada görev yapmıştır. Ayrıca Kahramanmaraş’ta Suriye vatandaşı misafirlerin konaklaması için hazırlanan çadır kent/konaklama merkezinin kuruluşunda görev yapmış ve bir yıl süreyle de yöneticiliğini yürütmüştür.

İçişleri Bakanlığı – Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından düzenlenen “Yerel Kalkınmada Mülki İdare Amirlerinin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 1-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Japonya’da eğitim ve araştırma çalışmalarına katılmıştır. Bu süre zarfında Kobe, Kushimoto, Tokyo, Sappora, Otaru kentlerinde Bölgesel ve Yerel Kalkınma, Afet Yönetimi ve Japonya’nın Yönetim Yapısı çalışmalarını yerinde inceleme imkanı bulmuştur.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Özel Kalem Müdürü olarak görevlendirilmiştir. 12 Mayıs 2022 tarihli 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararıyla Karaman Valiliğine atanmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

http://www.karaman.gov.tr/vali-tuncay-akkoyun Erişim: 07. 06. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir