Turgut Alp Kimdir?

Turgut Alp Kimdir?

Turgut Alp, Osmanlı Devleti Kurucusu Osman Gazi’nin en yakın silah arkadaşı, Türk Savaşçı.

İlk Osmanlı kroniklerinde ve Bizans kaynaklarında adı geçmektedir. Hakkında çok fazla kesin bilgi olmaması nedeniyle bilgilerin çoğu kısmı rivayetlere dayanmaktadır.

Osman Bey ile Turgut Alp

Osmanlı Devleti’ndeki kaynaklara göre Osman Bey’in yanında bulunmuş ve Bizans’a karşı savaşmıştır. Yarhisar’ın ve İnegöl’ün alınmasında yardım etti. Turgut Alp şehri kuşatırken Osman Bey’de yardıma geldi.

İnegöl’ü fethi sırasında Bizans tekfuru olan Aya Nikola, Türklere karşı gösterdiği düşmanca tavrı nedeniyle idam edildi. Şehrin idaresi ise Turgut Alp’e verildi. Dönemin ünlü tarihçileri olan Âşıkpaşazâde ve  Neşrî, İnegöl’ü Turgut Alp’in ölümünden sonra Turgut-ili diye adlandırdı. Ama bu adlandırma XVI. yüzyıldan itibaren tamamen ortadan kalkmıştır.

Harmankaya Tekfuru Köse Mihal ve Turgut Alp yanına alan Osman Bey, Orhaneli’yi (Atranos) fethetmek için yola çıktı. Bunu öğrenen hâkimi hisardan çıkıp kaçarken bir kayadan düşerek öldü. Osman Bey bu nedenle kolayca Orhaneli’ni aldı.

Rivayetlere göre Turgut Alp’in yakın olduğu bir diğer isim ise dağı yakınında yaşayan dervişlerden Geyikli Baba’dır.

Ölümü

Nasıl öldüğü, ne zaman doğduğu ve nereli olduğuna dair bilgi bulunmamaktadır.

Mezarı Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde inşa edilen Ertuğrul Gazi Türbesi‘ndedir. Burada Halime Hatun, Savcı Bey, Konur Alp, Karamürsel, Abdurrahman Gazi, Hasan Alp, Saltuk Alp, silah öğreticisi Kaplan Çavuş, Aktimur Bey, Çoban Mirza Bey, Hamit Bey, Emir Ali, Aykut Alp, Gündüz Bey, Aydoğdu Bey, Pazarlı Bey, Yorgan Ata ve Akbıyık Bey’in mezarları da bulunmaktadır.

Kaynakça

https://islamansiklopedisi.org.tr/ertugrul-gazi-camii-ve-turbesi
https://islamansiklopedisi.org.tr/turgut-alp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir