Turgut Yaşar Gülez Kimdir?

Turgut Yaşar Gülez Kimdir?

Turgut Yaşar Gülez, bakan, senatör, siyasetçi, petrol mühendisi, öğretim görevlisi.

1925 yılında Bolu’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Turgut Yaşar Gülez, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun oldu. ABD Texas Üniversitesi Petrol Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

TPAO İstihsal Servisi Şefi, Petrol Şubesi Müdür Yardımcısı, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Petrol Teknisyeni, TPAO Petrol Alım Satım ve Tevzi Grubu Başkanı ve Genel Müdürü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşaviri, MTA Enstitüsü Petrol Sondaj Teknik Ameliyeler Grubu Müdürü olarak görevlerde bulundu. Teknik Okul Maden Şubesi Akaryakıt Teknolojisi ve Sondaj Tekniği Dersi Öğretmeni, Petrol Arama ve İşletmesi Kürsüsü Öğretim Görevlisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

Siyasi Hayatı

2 Haziran 1968 – 5 Haziran 1977 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Bolu Üyesi olarak görevde bulundu. Süleyman Demirel’in 3 Kasım 1969 tarihinde kurmuş olduğu 31. Hükümet (II. Demirel Hükümeti) ile 6 Mart 1970 tarihinde kurmuş olduğu 32. Hükümet’te (III. Demirel Hükümeti) Bayındırlık Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Evli.

İngilizce, Fransızca ve az düzey İspanyolca biliyordu.

Ölümü

17 Ağustos 1996 tarihinde vefat etti.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt4/Cilt4.pdf Erişim: 27.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_4.pdf Erişim: 27.12.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 27.12.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir