Ülker Güzel Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ülker Güzel Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ülker Güzel, milletvekili, devlet adamı, planlamacı, iktisatçı.

7 Şubat 1944 tarihinde Kars’ta doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

DPT uzmanı olarak kalkınma planlarının hazırlık çalışmalarında bulunmuştur. OECD ve BM bursuyla Almanya ve ABD’de göçmen işçilerin tasarruflarının değerlendirilmesi ve vakıflar konularında çalışmalar yapmıştır. Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda, New York Ticaret Müşavirliği, Müsteşarlık Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Vakıflar ve Vakıflar Bankası’ndan sorumlu Devlet Bakanlığı Danışmanlığı, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Müşavirliği, Stockholm Ticaret Müşavirliği, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Uzmanlığı yapmıştır.

Milli Güvenlik Akademisi Kamu Görevlileri Eğitim Programı ile Polis Akademisi Öğretim Görevlisi olarak ders vermiştir. Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı ve İGM Genel Sekreterliği görevlerini yürütmüştür. 12 adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlanmıştır.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Ankara Milletvekili seçilmiştir. TÜRKPA Türk Grubu Üyeliği yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

Ülker Güzel, evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=qY4umGzWz1w= Erişim: 09. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/24-donem/ankara?20777/%C3%9Clker-G%C3%9CZEL Erişim: 09. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir