Vedat Bilgin Kimdir? Nereli, Eşi, Bakan, Hayatı

Vedat Bilgin Kimdir? Nereli, Eşi, Bakan, Hayatı

Vedat Bilgin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, öğretim üyesi.

22 Eylül 1954 yılında Bayburt Aydıntepe’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Bayburt’ta tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” adlı çalışması ile yüksek lisansını, “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamlamıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1982 yılında Selçuk Üniversitesi’ne Prof. Dr. Erol Güngör’ün asistanı olarak girmiştir. Güngör’ün vefatından sonra 1984 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı fakültede 2015 yılına kadar öğretim üyesi (Prof. Dr.) olarak devam etmiştir. York Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Michigan Üniversitesinde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer almıştır.

TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Öğrencilik yıllarında Genç Arkadaş Dergisi’nde yazıları yayımlanmıştır. Türkiye Günlüğü Dergisi kurucuları arasında yer almıştır. Bakanlık görevine atanana kadar Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığını sürdürmüştür. Çok sayıda yayımlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışması bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Ankara Milletvekili seçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kitapları

Türkiye’de Değişimin Dinamikleri: Köylülükten Çıkış Yolları

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakani Erişim: 09. 08. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26 HYPERLINK “https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7027″& HYPERLINK “https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7027″p_sicil=7027 Erişim: 09. 08. 2021
https://www.csgb.gov.tr/bakan/biyografi Erişim: 09. 08. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/hukumet/vedat-bilgin/ Erişim: 09. 08. 2021
https://twitter.com/vedatbilgn?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor Erişim: 09. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir