Vedat Işıkhan Kimdir? Bakan, Nereli, Eşi, Yaşı, Hayatı

Vedat Işıkhan Kimdir? Bakan, Nereli, Eşi, Yaşı, Hayatı

Vedat Işıkhan, bakan, öğretim üyesi.

1966 yılında Mardin Artuklu’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi’nde sosyal hizmet alanında lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük süreçlerini tamamlamıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası Stres Yönetimi Uzmanları Konseyi tarafından stres yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı önemli araştırmalar, uygulamalar ve katkıları sebebiyle 2016 Konsey Ödülü’ne layık görülmüştür.

Akademik yaşantısında uzmanlaştığı önemli alanlar; çalışma hayatı, iş sağlığı ve güvenliği, işçi hakları, çocuk işçiliği ile mücadele, sosyal politika, sosyal sorunlar, sosyal hizmet, sosyal güvenlik, sosyal yardımlar, dezavantajlı gruplar, endüstri ilişkileri, sendikalar, aktif yaşlanma, yaşlı bakım sigortası ve emeklilik sonrası sorunlar yer almaktadır.

2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Hükumet Programı kapsamında hayata geçirdiği Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP)’nın ilk saha çalışmasında ASDEP Genel Koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2015 – 2018 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığı’nda akademik danışmanlık görevini yürütmüştür. Bu süre zarfında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde; “2023 Hedefler: Yaş(lı) Dostu Politikalar” ve “Milli İradenin Zaferi” adlı kitapların hazırlanmasında aktif görev almıştır.

8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyeliği’ne ve 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği’ne atanmıştır. Bu görev süresince Türkiye genelinde sosyal politika alanıyla ilgili saha çalışmaları, ilgili kurumların çalışmaları, illerin mevcut sosyal politika alanlarının gelişmesine yönelik yerinde incelemeler yaparak politika stratejileri geliştirmiştir. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “Yüzyılın Sosyal Politikaları” adlı kitabı literatüre kazandırmıştır.

Siyasi Hayatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 3 Haziran 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmıştır.

Eşi ve Çocukları

Vedat Işıkhan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakani Erişim: 23. 07. 2023
https://www.csgb.gov.tr/bakan/biyografi Erişim: 23. 07. 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: