Vefa Tanır Kimdir?

Vefa Tanır Kimdir?

Vefa Tanır, bakan, milletvekili, siyasetçi, hekim.

1927 yılında Konya Ilgın’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Vefa Tanır, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Serbest doktor olarak çalıştı. Başbakanlık Yüksek Müşaviri olarak görev yaptı. 

Siyasi Hayatı

15 Ekim 1961 (12. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili seçildi. 12. Dönemde Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi olarak görev yaptı.

10 Ekim 1965 (13. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili, 12 Ekim 1969 (14. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Genç Parti (GP) Konya Milletvekili seçildi.

Bakanlık Görevleri

Mehmet Naim Talu’nun 15 Nisan 1973 tarihinde kurmuş olduğu 36. Hükümet’te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı oldu. Bakanlık görevini Kemal Demir’den devraldı. 26 Ocak 1974 tarihine kadar Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yaptı. Bakanlık görevini Selahattin Cizrelioğlu’na devretti.

14 Ekim 1973 (15. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) Konya Milletvekili seçildi. Mahmut Sadi Irmak’ın 17 Kasım 1974 tarihinde kurmuş olduğu 38. Hükümet’te Bayındırlık Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Erol Çevikçe’den devraldı. 31 Mart 1975 tarihine kadar Bayındırlık Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Fehim Adak’a devretti.

Süleyman Demirel’in kurmuş olduğu 39. Hükümet’te (IV. Demirel Hükümeti) 19 Nisan 1977 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Kemal Demir’in yerine yeniden Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak atandı. 21 Haziran 1977 tarihine kadar Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Celal Ertuğ’a devretti.

Doğru Yol Partisi’nde Siyaset

23 Haziran 1983 tarihinde kurulan Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Kurucu Üyesi oldu. 29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi Konya Milletvekili seçildi.

Tansu Çiller’in 30 Ekim 1995 tarihinde kurmuş olduğu 52. Hükümet’te (III. Çiller Hükümeti) Milli Savunma Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mehmet Gölhan’dan devraldı. 6 Mart 1996 tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Mahmut Oltan Sungurlu’ya devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.

Fransızca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 21.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 21.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_9.pdf Erişim: 21.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim: 21.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 21.11.2019
https://secim.haberler.com/1969/konya-secim-sonuclari/ Erişim: 21.11.2019
https://www.saglik.gov.tr/TR,11490/bakanlarimiz.html Erişim: 21.11.2019
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar Erişim: 21.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: