Veysel Atasoy Kimdir?

Veysel Atasoy Kimdir?

Veysel Atasoy, bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi.

1947 yılında Zonguldak’ta doğdu.

Eğitim Hayatı

Veysel Atasoy, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Çalışma Hayatı

Devrek Halk Eğitim Merkezi’nde ve İçişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalıştı. Antalya Maiyet Memuru, Selendi Kaymakamı, Kaynarca Kaymakamı, Varto Kaymakamı ve Karayazı Kaymakamı olarak görev yaptı. Başbakanlık Devlet Personel Dairesi Genel Sekreterliği, Devlet Planlama Teşkilatı Müşavirliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

20 Mayıs 1983 tarihinde Turgut Özal’ın liderliğinde kurulan Anavatan Partisi’nin (ANAP) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 13 Aralık 1983 tarihinde kurmuş olduğu 45. Hükümet’te (I. Özal Hükümeti) Ulaştırma Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Mustafa Aydın Aysan’dan devraldı. 16 Eylül 1987 tarihine kadar Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini İhsan Pekel’e devretti.

29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 tarihinde kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti) Devlet Bakanı oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Görevi

20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) Antalya Milletvekili seçildi. Tansu Çiller’in 25 Haziran 1993 tarihinde kurmuş olduğu 50. Hükümet’te (I. Çiller Hükümeti) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini M. Ersin Faralyalı’dan devraldı. 5 Ekim 1995 tarihine kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Şinasi Altıner’e devretti.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) ve 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Zonguldak Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktaydı.

Fransızca biliyordu.

Ölümü

24 Ağustos 2004 tarihinde Ankara’da İbni Sina Hastanesi’nde vefat etti. Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=4206 Erişim: 24.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 24.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf Erişim: 24.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim: 24.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 24.11.2019
https://www.enerji.gov.tr/tr-TR/EskiBakanlarimiz Erişim: 24.11.2019
https://www.cnnturk.com/2004/turkiye/08/24/eski.bakan.veysel.atasoy.vefat.etti/30418.0/index.html Erişim: 24.11.2019
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/veysel-atasoy-vefat-etti-252015 Erişim: 24.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: