Volkan Bozkır Kimdir?

Volkan Bozkır Kimdir?

Volkan Bozkır, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, büyükelçi.

22 Kasım 1950 tarihinde Ankara’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Yurtdışında, Dışişleri Bakanlığı’nda Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi, Avrupa Birliği nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi olarak görevlerde bulundu.

Yurtiçinde Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde çalıştı. Merhum Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in Özel Kalem Müdürlüğü’nü ve Dışişleri Başdanışmanlığını yaptı. Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği’nden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti) Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı.

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te (III. Davutoğlu Hükümeti) yeniden Avrupa Birliği Bakanı olarak atandı.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde dördüncü defa AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Milletvekilliği dönemlerinde Dışişleri Komisyon Başkanlığı, Türkiye – ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk – Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Eşi ve Çocukları

Nazlı Hanım ile evlendi. Oytun ve Okşan adında iki çocuk babasıdır.

İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Aldığı Ödüller

  • Romanya, Ulusal Liyakat Madalyası
  • İtalya, Liyakat Nişanı

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6871
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/62-hukumet/volkan-bozkir/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: