Yaşar Yakış Kimdir?

Yaşar Yakış Kimdir?

Yazar Yakış, bakan, milletvekili, siyasetçi, büyükelçi. 

1 Ağustos 1938 tarihinde Düzce Akçakoca’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1962 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Anvers Başkonsolosluğu’nda ve Lagos Büyükelçiliği’nde görev yaptı. Brüksel’de NATO Daimi Temsilciliği’nde ve Şam Büyükelçiliği’nde Müsteşarlık yaptı. Cumhurbaşkanına, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Başkanlığı görevinde sekretarya hizmeti sunmak üzere, Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde oluşturulan İSEDAK Koordinasyon Bürosu’nu kurdu. Başkanlığını yaptı.

1988 yılında Riyad’a Büyükelçi olarak atandı. 1992 – 1995 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. 1995 yılında Kahire Büyükelçisi oldu. 1998 yılında Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. Dış politika konuları ile ilgili yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda makalesi yayınlandı. 2001 yılında emekliye ayrıldı.

Siyasi Hayatı

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Düzce Milletvekili seçildi. Abdullah Gül‘ün 18 Kasım 2002 tarihinde kurmuş olduğu 58. Hükümet’te Dışişleri Bakanı olarak atandı. 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Düzce Milletvekili seçildi.

Meclis’te milletvekili olarak görev yaptığı dönemde Türkiye – Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve bir çocuk babasıdır.

İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Kitapları

  • Türkiye, Suriye ve Irak Arasında Su Sorunları

Aldığı Ödüller

  • Suudi Hükümeti, Kral Abdülaziz Nişanı
  • İtalya Cumhurbaşkanı, “Ordinedella Stella della Soliderieta Italiana-Commendatore” Liyakat Nişanı

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=6193
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.sonuc?p_donem=23&adi=ya%FEar&soyadi=yak%FD%FE&il=&parti=&kelime=
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
http://www.mfa.gov.tr/sayin-yasar-yakis_in-ozgecmisi-kasim-2002.tr.mfa
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/58-hukumet/yasar-yakis/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir