Yusuf Beyazıt Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Yusuf Beyazıt Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Yusuf Beyazıt, milletvekili, ilahiyatçı, eğitimci, hukukçu.

22 Aralık 1962 tarihinde Tokat Niksar’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlköğrenimini Tokat’ta, lise tahsilini Kayseri Lisesi ve Kayseri İmam Hatip Lisesi’nden tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi  Hukuk Fakültesi ve Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. İyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Kilis, Niksar ve Ankara’da çeşitli okullarda öğretmen, Ankara’da serbest avukat olarak çalışmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Müdürlüğü, Emlak İstimlak Daire Başkanlığı ve İSKİ Baş Hukuk Müşavirliği görevlerinde bulunmuştur. Bu süreçte, KİPTAŞ, BELTUR ve Kültür A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı yapmıştır.  

Çeşitli dergi ve gazetelerde eğitim ve emek konularında makaleleri yayımlanmıştır. Marmara Üniversitesi’nde mevzuat dersleri vermiştir. 2003 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Aynı zamanda Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu  ile Sosyal Yardımlaşma Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 

Siyasi Hayatı

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Tokat Milletvekili seçilmiştir. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır. 

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=8w0aC4EJBok= Erişim: 27. 12. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/tokat?17778/Yusuf-BEYAZIT Erişim: 27. 12. 2022
https://twitter.com/yusufbeyazit60 Erişim: 27. 12. 2022
https://www.instagram.com/av_yusuf_beyazit/ Erişim: 27. 12. 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: