Yusuf Ziya İrbeç Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Yusuf Ziya İrbeç Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Yusuf Ziya İrbeç, milletvekili, rektör, iktisatçı, dış politika uzmanı, öğretim üyesi.

13 Mart 1959 tarihinde Antalya Kaş’ta (Margaz) doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Viyana İktisat Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Aynı üniversite yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Viyana Diplomat Akademisi’nde ihtisas yapmıştır. Çok iyi derecede Fransızca, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Arapça, iyi derecede Rusça, orta derecede ise İspanyolca öğrenmiştir.

Çalışma Hayatı

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeliği yapmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi Dekan Yardımcısı, Çankaya Üniversitesi Bölüm Başkanı, Beykent Üniversitesi Dekanı, Rektör Yardımcısı ve Rektörü, Bahçeşehir Üniversitesi Uğur Eğitim Kurumları Başkanvekili olarak görevler üstlenmiştir.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ankara Ticaret Odası Yöneticisi ve Danışmanı olarak görevlerde bulunmuştur. Yurt içi ve dışında 100’ün üzerinde bilimsel makalesinin yanı sıra 4 kitabı yayınlanmıştır.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti’den, 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Antalya Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evliydi.

Ölümü

Yusuf Ziya İrbeç, 24 Haziran 2017 tarihinde vefat etmiştir. Kaş Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Üzümlü Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 19. 12. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=avvI/UYjf8s= Erişim: 19. 12. 2022
https://www.yusufziyairbec.com/ Erişim: 19. 12. 2022
https://www.ntv.com.tr/turkiye/eski-antalya-milletvekili-hayatini-kaybetti,lpIfZMpTVEqxoGGp2howRw Erişim: 19. 12. 2022
https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/irbeci-hemsehrileri-ugurladi-40501435 Erişim: 19. 12. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir