Zafer Sırakaya Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Zafer Sırakaya Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Zafer Sırakaya, milletvekili, siyasetçi.

15 Ağustos 1974 tarihinde Almanya Herne’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Almanya’da tamamlamıştır. Bursa’da Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni bitirmiştir. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Londra University of Wales’de İşletme Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Kurucu üyesi olduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Koordinatörlüğü, Genel Başkanlığı, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yapmıştır.

MÜSİAD Kuzey Ren – Vestfalya Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Türk Alman Liberaller Birliği Başkan Yardımcılığı, Almanya Divanı Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

AK Parti Brüksel Temsilciliği’nde başkanlık yapmıştır. Avrupa Parlamentosu’nda AK Parti’nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformistler İttifakı (AECR) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı vazifelerinde bulunmuştur.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir. TBMM Dışişleri Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görevler yürütmektedir.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=Ds7g6cSKczk= Erişim: 02. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/istanbul?15043/Zafer-SIRAKAYA Erişim: 02. 01. 2023
https://twitter.com/SirakayaZafer Erişim: 02. 01. 2023
https://www.instagram.com/zafer_sirakaya/ Erişim: 02. 01. 2023
https://zafersirakaya.com/hakkimda-2/ Erişim: 02. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir