Zehra Taşkesenlioğlu Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

Zehra Taşkesenlioğlu Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

Zehra Taşkesenlioğlu, milletvekili, ekonomist.

1972 yılında Erzurum’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesi’nde “İktisat”, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ise “Avrupa Birliği İlişkileri” alanında yüksek lisans yapmıştır. ABD’de başladığı doktora çalışmalarına devam etmektedir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Swahili (Afrika Dili), az düzeyde ise Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Bölgesel kalkınma, göç ve göç yönetimi, enerji politikası alanında çok sayıda araştırma, rapor ve makalesi yayımlanmıştır. ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, Fas, Cezayir, Belçika, Macaristan, Bosna Hersek, Tanzanya, Uganda, Ruanda ve Sudan’da birçok eğitim ve projede yer almıştır.

Siyasi Hayatı

Siyasi hayatına 1992 yılında Refah Partisi’nde başlamıştır. Refah Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı Teşkilatlanma, Ekonomik ve Sosyal İşler, AR GE Birim Başkanlığı, İl Kadın Kolları SKM Başkan Yardımcılığı ve 3. Bölge SKM Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Fazilet Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı Siyasi ve Hukuki İşler Birim Başkanlığı, Ekonomik ve Sosyal Konular Birim Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum Milletvekili seçilmiştir. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi, Tanzanya Dostluk Grubu Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=pLR2UN0/zUs= Erişim: 13. 10. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/erzurum/zehra-taskesenlioglu/ Erişim: 13. 10. 2022
https://twitter.com/ztaskesenlioglu Erişim: 13. 10. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir