Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir?

Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir?

Zehra Zümrüt Selçuk, bakan, bürokrat, siyasetçi.

1979 yılında Ordu’da doğdu. Babası Atilla Koç, Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2003 tarihinde kurduğu 59. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu İzmir, Siirt ve Giresun’da okudu. 1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. 

2000 yılında Michigan Üniversitesi Ekonomi Doktorasına burslu olarak kabul edildi. Alan değiştirerek Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına başladı. Burada araştırma görevlisi olarak İşletme ve Muhasebe dersleri verdi. Teksas Üniversitesi’nde Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri üzerine yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

Zehra Zümrüt Selçuk, 2007 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SESRIC) çalıştı. İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olarak görev yaptı. Bu görevinde toplumsal cinsiyet, demografi, işgücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi çeşitli konularda sosyo-ekonomik veri tabanları, anketler ve raporlar hazırladı. Birçok sivil toplum kurumunda faaliyette bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı. Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atanan ilk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu.

Eşi ve Çocukları

2008 yılında Ali Aydın Selçuk ile evlendi.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/aile-calisma-ve-sosyal-hizmetler-bakaniErişim: 14.10.2019
https://www.ailevecalisma.gov.tr/bakan/biyografiErişim: 14.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: