Zekeriya Birkan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Zekeriya Birkan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Zekeriya Birkan, milletvekili, bakan yardımcısı, avukat.

1 Ocak 1967 tarihinde Trabzon Çaykara’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara’da Keçiören Lisesi’ni bitirmiştir. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisi’nde iki yıl öğrenim görmüştür. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1992 yılında Bursa’da serbest avukat olarak çalışma hayatına atılmıştır. 2004 – 2009 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Hukuk Danışmanlığı ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) Hukuk Danışmanlığı yapmıştır. Uluslararası Tahkim davlarında çalışmıştır. 25. Dönem Bursa Barosu Başkanlığı’na seçilmiştir.

MÜSİAD ve Mazlum-Der Üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti Bursa Mütevelli Heyeti Üyeliği, Bursa Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Bursaspor Denetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

HU-DER Hukuki Araştırmalar Derneği Bursa Temsilciliği Kurucu Başkanlığı, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı, Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı (BURGEV) Kurucu Üyeliği ve Vakıf Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 8 Temmuz 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Siyasi Hayatı

Siyasi hayatına üniversite yıllarında, Milli Gençlik Vakfı’nda başlamıştır. Refah Partisi İl ve İlçe Yöneticiliği, Fazilet Partisi Nilüfer Kurucu İlçe Başkanlığı yapmıştır. 2003 yılında AK Parti İl ve İlçe Delegesi, 2014 yılında AK Parti İl Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Bursa Milletvekili seçilmiştir. TBMM Anayasa Komisyonu ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi olarak görevler üstlenmiştir.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=26&sicil=L5REv/xeQSQ= Erişim: 12. 12. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/26-donem/bursa/zekeriya-birkan/ Erişim: 12. 12. 2022
https://www.adalet.gov.tr/zekeriya-birkan Erişim: 12. 12. 2022
https://twitter.com/zekeriyabirkan Erişim: 12. 12. 2022
https://www.instagram.com/zekeriyabirkan/ Erişim: 12. 12. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir