Selma Aliye Kavaf Kimdir?

Selma Aliye Kavaf Kimdir?

Selma Aliye Kavaf, bakan, milletvekili, siyasetçi, eğitimci.

1 Temmuz 1962 tarihinde Denizli’de doğdu.

Sema Ramazanoğlu’nun kardeşidir. Sema Ramazanoğlu, Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapmıştır.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Denizli’de okudu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Türkoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde yedi yıl öğretmenlik yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra özel sektörde yönetici olarak çalıştı.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti’den 6. sıra Denizli Milletvekili adayı oldu. Milletvekili seçilemedi. Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu. Selma Aliye Kavaf, Kadın Kolları Başkanlığı döneminde Türkiye’de ilk defa bir siyasi partinin kadın örgütlenmesini kurumsal anlamda gerçekleştirdi. Ak Parti’yi çeşitli uluslararası platformda temsil etti.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem)tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Denizli Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Sözcülüğü ve Meclis Peru Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) 1 Mayıs 2009 tarihinde yaptığı kabinde değişikliğinde Devlet Bakanı (Kadın ve Aileden Sorumlu) olarak atandı. Devlet Bakanlığı görevini 6 Temmuz 2011 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Fatma Şahin’e devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve bir çocuk annesidir.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=23&p_sicil=6450
https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/bakanlik/bakanlik-yoneticileri/onceki-bakan-ve-yoneticiler/bakanlar/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/60-hukumet/selma-aliye-kavaf/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir