Sema Ramazanoğlu Kimdir?

Sema Ramazanoğlu Kimdir?

Sema Ramazanoğlu, bakan, milletvekili, siyasetçi, hekim.

25 Ağustos 1959 tarihinde Denizli’de doğdu.

Selma Aliye Kavaf’ın kardeşidir. Selma Aliye Kavaf, Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabinde değişikliğinde Devlet Bakanlığı (Kadın ve Aileden Sorumlu) yapmıştır.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Denizli’de okudu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İsviçre Bern Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Radyoloji İhtisası yaptı.

Çalışma Hayatı

Zeynep Kamil ve Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde doktorluk yaptı. 1998 yılında kendi kliniğini açtı.

Siyasi Hayatı

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 2003–2009 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliği görevlerinde bulundu.

İslam Kalkınma Bankası Akil Kadınlar Danışma Kurulu’nun kurucusu ve aktif üyesi oldu. Türkiye ve İslam ülkelerinde kadınların karşılaştıkları sorunlarla ilgili AK Parti adına, ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm faaliyetlerde sorumluluk üstlendi.

Aylık yayınlanan Kadın ve Aile Dergisi’ne makaleler yazdı. Birleşmiş Milletler bünyesindeki CEDAW Kurumu’nun aktif bir katılımcısı olarak, Türkiye hakkındaki raporların sunumuna katkıda bulundu. Rehberlik yaptı.

1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Denizli Milletvekili seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te (III. Davutoğlu Hükümeti) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini 24 Mayıs 2016 tarihine kadar sürdürdü.

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde yeniden Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi seçildi.

Eşi ve Çocukları

Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu ile evlendi.

Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7387
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/64-hukumet/sema-ramazanoglu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: