Taner Yıldız Kimdir?

Taner Yıldız Kimdir?

Taner Yıldız, bakan, milletvekili, siyasetçi, mühendis.

3 Nisan 1962 tarihinde Yozgat’ın Boğazlayan İlçesi’nin Devecipınar Kasabası’nda doğdu.

Eğitim Hayatı

Kayseri Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik – Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Kayseri Elektrik Üretim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Kayseri ve civarı Elektrik TAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak çalıştı.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) ve 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Kayseri Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Kayseri Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) ve Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevi devam ettirildi.

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Kayseri Milletvekili seçildi.

Soma Faciası

Taner Yıldız’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma faciası yaşandı. 301 madenci yaşamını yitirdi. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en fazla can kaybı olan maden kazası olarak tarihe geçti. Madende arama kurtarma çalışmaları 96 saat sürdü. Yer altından 162 işçi sağ olarak kurtarıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, facianın hemen ardından Soma’ya geldi. Arama ve kurtarma çalışmaları süresince madenden ayrılmadı. Taner Yıldız’ın, kriz yönetim tarzı, metaneti ve insanlarla kurmuş olduğu empatik diyalog zihinlerde iz bıraktı.

Eşi ve Çocukları

Selma Hanım ile evlendi. Dört çocuk babasıdır.

İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=27&p_sicil=6317
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/60-hukumet/taner-yildiz/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/soma-sehitleri-facianin-5inci-yilinda-dualarla-anilacak-/1476239

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir