Tahsin Coşkan Kimdir?

Tahsin Coşkan Kimdir?

Tahsin Coşkan, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı.

1890 yılında Çemişgezek’te doğdu.

Eğitim Hayatı

Tahsin Coşkan, Halkalı Yüksek Ziraat Okulu’nu bitirdi.

Çalışma Hayatı

Kastamonu Ziraat Okulu Müdür Yardımcısı, Adana Ziraat Ameliyat Okulu Öğretmeni, Kastamonu Çiftlik Okulu Müdürü, Kastamonu İli Ziraat Müdürü, Kastamonu Tekâlifi Milliye Komisyonu Üyesi, Ankara İl Ziraat Müdürü, Ankara Ziraat ve Makinist Mektepleri Müdür Yardımcısı, Ankara Numune Çiftliği Genel Müdürü, Ziraat Genel Müfettişi olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

2 Eylül 1927 (3. Dönem) tarihinde yapılan seçimlerde Yozgat Milletvekili, 25 Nisan 1931 (4. Dönem), 8 Şubat 1935 (5. Dönem), 26 Mart 1939 (6. Dönem), 28 Şubat 1943 (7. Dönem), 21 Temmuz 1946 (8. Dönem) ve 14 Mayıs 1950 (9. Dönem) tarihlerinde yapılan seçimlerde Kastamonu Milletvekili seçildi. 7. Dönemde Bütçe Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Mehmet Şükrü Saraçoğlu’nun kurmuş olduğu 14. Hükümet’te (II. Saraçoğlu Hükümeti) 19 Şubat 1946 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Suat Hayri Ürgüplü’nün yerine Gümrük ve İnhisarlar Bakanı oldu. Mehmet Recep Peker’in 7 Ağustos 1946 tarihinde kurmuş olduğu 15. Hükümet’te Gümrük ve İnhisarlar Bakanlığı devam ettirildi.

Hasan Hüsnü Saka’nın 10 Eylül 1947 tarihinde kurmuş olduğu 16. Hükümet’te (I. Saka Hükümeti) Tarım Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıydı.

Fransızca biliyordu.

Ölümü

13 Mart 1952 tarihinde vefat etti.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt1.pdf Erişim: 15.01.2020
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 15.01.2020
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 15.01.2020
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 15.01.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: